Pele Akhar, Full Movie | فیلم سینمایی پله آخر

Pele Akhar, Full Movie

فیلم سینمایی پله آخر, عاشفانه با حضور لیلا حاتمی وحامد بهداد

پلهٔ آخر (ساخته ۱۳۹۰) دومین ساخته بلند علی مصفا در مقام کارگردانی پس از سیمای زنی در دوردست است Pele Akhar, Full Movie

فیلم با هزینه شخصی خود وی ساخته شده و از فیلم‌های مستقل در سینمای ایران محسوب می‌شود فیلم سینمایی پله آخر, عاشفانه با حضور لیلا حاتمی وحامد بهداد

Pele Akhar, Full Movie is Ali Mosaffa’s second feature film following Portrait of a Lady Far Away (2005) featuring Leila Hatami, Ali Mosaffa, and Alireza Aghakhani. The screenplay was partly inspired by Leo Tolstoy’s 1886 novella The Death of Ivan Ilyich and James Joyce’s Short Story The Dead .The film is considered one of the few independently produced features within Iranian cinema and gathered worldwide success after its world premiere at the 47th Karlovy Vary International Film Festival in July, 2012.

بارزترین ویژگی فیلم مصفاPele Akhar, Full Movie، شیوه ی روایت پسامدرنی آن است که امروزه در بسیاری از فیلمهای غربی به چشم می خورد و سینمای ایران در این زمینه هنوز به غنای چندانی دست نیافته است. چینش رویدادها و فرم روایی «پله آخر» به مثابه پازلی که هنوز قطعات آن سرجای درست خود قرار نگرفته اند کاملاً پیچیده و درهم ریخته است.

در بخش هایی، فیلم مخاطب را به یاد رمان های جریان سیال ذهن می اندازد که روایت مدام در حال چرخش و پیچش است و برای برقراری ارتباط میان بخش های مختلف آن می بایست به درک درستی از روایت خطی که حالا فرم چینشش به هم ریخته است دست یابیم. وقتی که در پایان فیلم، شمایلی نسبی از خط داستان اثر را برای خود ترسیم می نماییم به این مهم دست خواهیم یافت که داستان نه تنها پیچیده نیست بلکه بسیار هم ساده و سرراست است اما آن چه از این داستانِ بارها به تصویردرآمده روایتی نو خلق می کند، فرم روایی اثر و درهم ریختگی عناصر اصلی آن هم چون زمان و زنجیره ی علّی رویدادهاست که از این داستان کلاسیک، فرمی نو از روایت را می آفریند که به دنیای پسامدرن تعلق دارد.

چنین شیوه چیدمانی، که با ظرافت در مونتاژ و هوشمندی تدوینگر نیز همراه است در فیلم های ارزشمندی چون «21 گرم»، «بمان» و «ساعت ها» نیز به کار رفته است که مخاطب با پیشرفت داستان و پی بردن به اشتراکات روایی و حل معماهای زمانی به مرور پرده از راز فیلم برمی Pele Akhar, Full Movie دارد. اما مهم ترین دستاورد مصفا در «پله آخر» زمان بندی درست و شیوه ی صحیح تقسیم اطلاعات در روایت است.

علی رغم درهم ریختگی های زمانی و قطع و جهش های متداوم و تو درتوی این اطلاعات هیچ نشانی از بی نظمی در اثر دیده نمی شود و فیلم در زمانی که باید به گره گشایی می پردازد و این اتفاقی مهم برای فیلمی است که به لحاظ زمانی کاملاً نامتعارف و بر اساس الگویی نامشخص طراحی شده است.

Pele Akhar, Full Movie از نکات حائز اهمیت در فیلم، ارجاع بینامتنی به رمان مشهور «دوبلینی ها» اثر جیمز جویس یکی از بنیانگذاران ادبیات جریان سیال ذهن است. مادر امین، برای پیشگیری از بیماری آلزایمر، از پرستارش خواسته است که روزانه بخش هایی از این رمان را به او دیکته کند اما ارتباط فیلم به متن رمان چیزی فراتر از این است. جویس، نخستین نویسنده ای بود که روایت سوم شخص را به روایت اول شخص مبتنی بر شیوه ی روایت سرگردان مبدل نمود. به نظر می رسد مصفا نیز این خط مشی را سرلوحه ی قصه گویی اش در فیلم قرار داده است و بازی های ذهنی کاراکتر خسرو که تبلور آن به مخاطب نمایانده می شود ناشی از چنین نگرشی در بیان روایت است. علاوه بر آن توجه به عناصر مهمی چون «مرگ»، «مرگ آگاهی»، «عشق» و «تقدیر» از عناصر مهم آثار پسامدرن اند که حضور پررنگ آن ها در «پله آخر» نیز به چشم می خورد.

Leave a Comment